Zatváranie prevádzok / neobslúženie pred oficiálnou zatváracou dobou

0
909

Kto z Vás to nezažil? Prídete do obchodu / kaviarne / či inde, ešte by mali mať otvorené niekoľko desiatok minút, no oni Vás omietajú obslúžiť. Ako zareagujete?

 

Ďalšia zo slovenských špecialít. Otvorené by mali mať ešte hodnú chvíľu, ale už Vás neobslúžia, „lebo ZATVÁRAJÚ“.

Sám som kedysi prevádzkoval obchod a ruky by som bozkával každému, kto prišiel a chcel u mňa nejakú tú korunu minúť. Dnes je to nejako naopak, prečo tomu tak je? Tvárime sa strašne západne (napr. jazdíme na drahých autách rýchlo a arogantne po diaľniciach), ale stále si neuvedomujeme, že západ je úplne niekde inde. Nestávajú sa tam podľa mňa takéto veci, skôr naopak, aká je Vaša skúsenosť?

Práve dnes som si spomenul na túto slovenskú špecialitku, keď som 19:52 zistil, že šalát, ktorý som si včera kúpil na dnešnú večeru je pokazený (čo je druhá slovenská špecialita, ale o tej inokedy), a keďže máme obchod pod našou bytovkou, 19:55 som tam bol, no zavierala sa už mreža. Drzo som prešiel cez pokladne a rozbehol sa k rohlíkom: tie však už boli zbalené do tašiek (zajtra zamiešať s čerstvými?), zobral som teda celú tašku a rozbehol sa k šalátom: tie boli však už starostlivo pozakrývané, a od obsluhujúcej som sa dozvedel, že som na to mal čas celý deň od pol siedmej.

Áno, ak by som mal byť od tejto doby v práci (čo vlastne aj som, ale keďže som živnostník je to môj problém), asi by som mal k tomu rovnaký prístup, ale nemáme náhodou zákonom stanovenú pracovnú dobu 8,5 hodiny denne? Je rozdiel oproti západným krajinám ten že zamestnávateľ platí za „cezčas“ pravidelne a „rád“ ? A teda do konca pracovnej doby sa pracovník zaoberá predajom a až potom „zatváraním“ ?

Kedy sa na Slovensku opäť (píšem opäť, pretože z rozprávania mojich starých rodičov viem, že to kedysi bolo v poriadku…) dožijeme toho, že zákazník tu bude pán?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here