Úvod Auto-moto Zásady svietenia v cestnej premávke

Zásady svietenia v cestnej premávke

0
989
Zopár mojich šoférskych postrehov ohľadom svietenia na cestnej premávke.

1) Svietiť sa oplatí vždy

Značnime systémom krutých omylov:

Omyl: Od 15-teho nemusím svietiť cez deň tak zásadne nesvietim

Často vodiči zásadne od 15.3. nesvietia, lebo túžia ukázať iným, že sú iný. „Lebo už sa nemusí a teraz je potrebné sa všetkým ukázať“. Vo vyhláške je, že sa svieti celodenne od 15. októbra do 15 marca (bohužiaľ). Nieje tam však milí vodiči napísané, že mimo tohto času sa svietiť nemôže. Preto si prosím uvedomte, že ak je ešte pretrvávajúce zimné počasie ako v týchto dňoch, svietiť sa oplatí.

Omyl: Ušetrím ak nebudem svietiť.

Chcete ušetriť? Kúpte radšej kvalitnejšiu žiarovku (pozor cena nieje ukazovateľom kvality), ako tú najlacnejšiu z teska, ktoré sa Vám vypalujú jedna za druhou a Vás to už serie ich stále vymienať. Ak by ste za celý svoj život zachránili iba jeden ľudský živoť tým, že svietite, bude to stáť za to, možno to bude malý chlapček ktorý by mohol o niekoľko rokov vyhrať vo Vašom obľúbenom športe na olympiáde zlato, možno sympatické dievča – pohľad na jej skrvavené telo Vám nebude dať po celý zbytok života spať, možno, … to je presda jedno, určite to môže byť niekto na kom niekomu záleží a kto bude zvyšok života smútiť a Vás preklínať.

Omyl: Ak je pekné počasnie nemusím svietiť.

Ďalší, veľký, naozaj veľký a krutý omyl. Všimnite si v diaľke, najmä ak je slnko už pred svojim západom, že auto, ktoré prichádza z diaľky a svieti, ste si schopný za týchto oslepujúcich podmienok všimnúť omnoho skôr, ako to, ktoré ide trebárs pred ním a nesvieti. Naviac, za týchto dní býva rozpálená vozovka, ktorá nad sebou vytvára výrazné optické skreslenie / viď obrázok /:

2) Nepoužívajte hmlové svetlá ak to nieje nevyhnutné

Často mám pri šoférovaní pocit, že majitelia aut, ktoré sú „vyzbrojené“ hmlovými svetlami nimi svietia už iba z toho dôvodu, že si za „hmovky“ zaplatili a z pocitu „veď ja takto lepšie vidím“ si nimi svietia proste uplné stále, kedy ich napadne.

Prestavte si situáciu, že je popršané, alebo prší, jednoducho cesta je mokrá a vidíte na nej odrazy (najmä za tmy), všetko vidíte na vozovke ako keby bola zrkadlo. Keď ide oproti Vami auto, často idete iba na základe inštikntu a odhadu medzi krajnicou a autom ktoré ide oproti Vám pretože Vás dosť oslepuje, nakoľko svieti dvoma svetlami + ďaľšie dve na Vás svietia v odraze mokrej vozovky. Čiže vás vlastne oslepujú 4 svetlomety. Ak však vodič oprotí Vám má zapnuté hmlové svetlá, svieti Vám do očí vlastne 8 svetlometov a situácia často končí kolíznou situáciou.

Hmlové svetlá majú svoje využie za silnej, dávam do pozornosti slovo silnej hmly, alebo za veľmi a to naozaj veľmi hustného sneženia. Ak máte pocit, že je potrebné zapnúť predné hmlové svetlá pretože husto prší, ste na veľkom omyle. Zadné som ochotný akceptovať za neskutočne silného lejaku, kedy nevidíte ani na krok a musíte zastaviť (použite prosím aj výstražné smerovky).

3) Nestojte na križovatke so zašliapnutým brzdovým pedálom.

Ak za Vami stojí vodič, najme po vyčerpávajúcom dni, zbytočne dráždite jeho zrak silnými brzdovými svetlami, je to naozaj veľmi nepríjemné najme navečer a v noci. Nemajte teda zašliapnutý brzdový pedál, veľmi efektívne Vám tu poslúži ručná brzda, navyše tak šetríte brzdovú sústavu.

POZOR! neplatí ak ste na opustenej križovatke a nikto za Vami nestojí, tu by som možno za neskorých nočných hodín doporučoval okrem zašliapnutého brzdového pedálu aj výstražné smerovky. Stačí malá nepozornosť a prichádzajúci vodič pod vplyvom únavy môže do Vás napáliť.

4) Systém výstražnej vlny pri výraznom znížení rýchlosti na diaľniciach a rýchlostných cestách.

Ste na diaľnici. Zrazu pred Vami zápcha. Spolu s brzdovým manévrom začnite „blikať“ výstražnými smerovkami, pretože šofér auta idúceho za Vami môže spozornieť o sekundu neskôr a je z toho karambol. V momente keď si všimnete, že auto za Vami tiež použilo výstražné smerovky, môžete pokojne prestať „blikať“.

Jazdite opatrne, vychutnávajte si cestu bezpečnou jazdou a myslite na to, že život Vás, aj tých druhých je iba jeden, a 10 minút ušetreného času sa neoplatí vymeniť za zbytok života na vozíku.

Môj otec hovorí: „Rýchlou jazdou už nič nedobehneš“. Ja hovorím, že môžete íst aj rýchlo, ale dbajte na to, aby to bolo bezpečné, ak na to niesu podmienky, neriskujte.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here