WordCamp 2013, ako bolo?

2
648

Spoločnosť Webinkon , resp. oficiálne zastúpenie WordPress na Slovensku v podobe Peter Nemčok & Ján Bočínec majú za sebou už aj predchádzajúci WordCamp 2012, ktorý tiež dopadol na výbornú, nijako inak to teda nemohlo dopadnúť ani tento rok. Čo sa aj naozaj stalo a akciu hodnotím ako jednu z najvydarenejších na aké som za posledné obdobie bol.

Mne sa nestáva veľmi často, aby som ranné termíny (ak sa nejedná o zákazníka :-) ) stíhal presne, ale prišiel som načas (v sobotu, neverím sám sebe), dokonca som už aj po NotebookExpo 2013 trafil na FIIT STU v Mlynskej Doline, a urobil som veľmi dobre, pretože som okrem „cigy pred“ stihol aj vypiť kávičku, ktorá bola zdarma pre účastníkov, takisto aj voda, čaj, či koláčik na posilnenie, a na obed chutná bagetka.

Proram otvoril organizátor Peter Nemčok, aby sme po ihneď prešli k prvej prednáške. Ja osobne som sa rozhodol pre prednášku Pavla Magica, o tom čoho sa vyvarovať pri stavbe webu a jeho skúsenosti s tvorbou wordpress webu pre Sygic projekt (dnes som bol na tej stránke ale neviem si práve teraz spomenúť čo to bolo zač :-)  ). Pavol skončil skôr a tak som stihol koniec prednášky Jána Bočínca o Frameworkoch, vyzerala naozaj zaujímavo a musím skonštatovať, že ako WP pokročilec som sa mal zrejme rozhodnúť pre túto prednášku (dúfam, že bude onedlho celá online!)

Následne som zostal v malej miestnosti a vypočul si veľmi zaujímavú prednášku Márii Jellúšovej, ktorá síce vo WordPresse nerobí, ale pracuje ako projekt manažérka v spoločnosti InterWay, ktorá robí weby pre veľký korporátny segment a štátnu správu (postavené na vlastnom CMS) a poznatky tejto šikovnej, mladej a sympatickej manažérky boli určite veľmi zaujímavé.

Po obede sa stala jedna kuriózna vec. Peter Šebo ma, spolu s niektorými ďalšími, ako Exot napísal „tými, čo sa zúčastnili prieskumu“ „vyhodil“, vraj nám nemá čo povedať, a ocitol som sa v malej miestnosti na prednáške Michali Lipkovej spolu s Allecom Kinnearom, ktorá následne prešla do prednášky Beťa Barana (všetci traja Foliovision, s.r.o.). Zaujímavé, poučné a užitočné!

Nakoľko medzi týmito prednáškami nebola prestávka, som veľmi rád, že som stihol čo-to na koniec od Miša Kopeckého a jeho projekte Akozbalit.sk, ktorému fandím a vypočul som si pomerne veľa z kuchyne jeho monetizácie veľmi zaujímavým spôsobom, verím že niekedy bude pokračovanie čisto iba o tej monetizácii a konkrétneho využitia kontaktov, ktoré Mišo zbiera prostredníctvom tohto webu.

Po krátkej prestávke som si počkal na čerešničku na torte v podobe Vlada Rejholca a.k.a. Exota, ktorý dal naozaj vyčerpávajúcu prednášku na tému MFA a monetizácie webov, s čí má očividne nie len bohaté skúsenosti, ale je v tom čo robí aj úspešný. Z časti som si potvrdil to čo viem, z časti som si potvrdil to čo som si myslel, a z časti som dostal nové info o mnohých veciach a ako som Vladovi už aj písal na jeho blog do komentov, jedna z TOP prednášok, takto by to malo byť, takto sa komunite predávajú skúsenosti a poznatky získané za roky praxe. Ešte raz, ďakujeme!

2013-04-20 11.35.29

Ešte mám zopár poznatkov k celej akcii:

Mne osobne dosť prekážalo, že boli prednášky v dvoch miestnostiach paralelne, ja by som sa najradšej zúčastnil všetkých, môj názor je dajme to nabudúce radšej iba v jednej miestnosti kľudne nech to je aj dlhšie do večera, nasekané po sebe bez prestávky, určite sa nájde jedna prednáška ktorú jednotlivec nepotrebujete absolvovať, tým pádom môžete na obed…

Ako som už spomenul, z jednej prednášky nás dokonca “vyhodil” prednášajúci, že nám určite nemá čo povedať nové, ale mňa život naučil, že aj ľudia menej skúsení a ďaleko “podomnou” ma dokážu naučiť nové veci, nikdy som toto nepodceňoval a možno že by som sa naučil niečo nové / alebo si pripomenul niečo čo som zabudol. Som síce rád, že som bol na tej druhej prednáške, pretože naozaj bola zaujímavá, ale to podľa mňa všetky. Aj podľa niektorých reakcií na Twitteri nie som jediný, kto mal výhrady k kryjúcim sa prednáškam, nerobme to už prosím.

Je super, že tam boli aj ľudia mimo WordPress brandže, vyhľadávajme takýchto ľudí, určite majú čo povedať nám, ktorí tvoríme vo WP, pretože ak sa tvorbe webov zaoberáme, tak si máme čo povedať a radiť sa / diskutovať, aj napríklad o obchodnej oblasti (čo mi tu viac chýbalo), nemusí nás spájať iba spoločné SMS-ko.

Chýbala mi diskusia:

– odkiaľ beriete grafické šablóny, ktorý zdroj je najkvalitnejší, skúsenosti (aj negatívne)

– viac o plugioch, to je nevyčerpateľná téma do budúcna podľa mňa

– takisto monetizácia projektu je nevyčerpateľná téma do budúcna, aj keď toto tu bolo pomerne výrazne zastúpené Vladom Rejholcom a čo-to prezradil aj Mišo Kopecký

Ako som už spomínal, chýbala mi diskusia o skúsenostiach z obchodovania: ako osloviť klienta, ako s ním komunikovať, ako ho motivovať aby dodal a načas všetko čo má (podľa mňa najčastejší problém), ako riadiť jeho očakávania, ako mu predať čo najviac či prípadne si ho zaviazať nejakým servisným poplatkom, …

Takisto mi na akciách tohto typu hýba mi väčšia integrácia IT možností dnešnej doby počas prednášok / diskusií. Čo tak dať možnosť otvoriť počas prednášky tému na diskusiu niekde online (špeciálne diskusno-sociálne fórum), alebo iba cez Twitter alebo FB / G+. “Like-ovať” vety, myšlienky ktoré prednášajúci povedal, nechať možnosť rozprúdiť debatu rôznymi smermi… Prípadne to spojiť s online-streamom a možnosti diskusie aj ľudom na diaľku, …

Chýba mi tiež na webe zoznam účastníkov /spíkrov spolu s linkami na ich Twitter, samozrejme po odsúhlasení. Spravil by som formulár, kde by si každý vyplnil čo chce, nedávať žiadne polia povinné, každý nech zverejní iba čo chce: Meno, Twitter, E-mai, Web, blog, referencie, portfólio, skills, počet projektov, atď, nech budujeme komunitu a vieme o sebe, to je dôležité podľa mňa.

Dúfam, že čoskoro nájdeme na webe videá a prezentácie prednášok, nakoľko aj niektoré už na webe sú, ale takého Jána Bočínca (organizátora) prednáška na webe chýba, Johnny, mal by si ísť príkladom :-).

Vo feedback formulári bola načrtnutá téma dvojdenného WordCampu: som za aj proti. Môže sa stať že ak to bude dvojdňové a človek zrovna musí niekam ísť tak má problém. Jednodňový ja osobne navrhujem “spotrebovať” celý deň a nerobiť paralelné prednášky, to nie je dobrý smer podľa mňa. Ale zase dvojdňový môže byť nabitý super informácií a môže byť viac diskusií a v prípade spoločného ubytka niekde aj viac ľudí sa pozoznamovať spolu čo by mal byť vlastne taký zmysel tohto všetkého. Neviem sa rozhodnúť čo je lepšie. Spravme 1x do roka jednodňový a 1x do roka dvojdňový :-).

Last message pre organizátorov, ako som aj do feedback formulára písal, ak by bolo treba pomôcť s organizáciou, určite som dispozícii, a tiež som rozmýšľal aj nad nejakou prednáškou ale aj keď mám za sebou niekoľko desiatok WP projektov, ani jeden taký na ktorý by som bol extra hrdý a myslím, sú omnoho viac skúsenejší adepti, aj keď ak by ma nejaká téma napadla po nejakom čase, určite si k nej rád čo najviac pripravím a odprezentujem.

PS: medzi „poslucháčmi“ boli dosť často opakujúci sa diskutujúci, možno by nebolo zlé ich priamo na mieste odchytávať spolu s oslovením na prezentáciu pre ďalší WordCamp.

PS2: Ešte raz veľmi pekne ďakujem za skvelú akciu a teším sa na ďalšiu, nech sa všetkým WordPressákom darí!

2 KOMENTÁRE

  1. veľmi pekne zhrnuté, možno by sa dalo k tým bodom do diskusie doplniť – aj “súťaž” pre nováčikov vo wordpresse, respektíve pre všetkých:
    kto urobí najväčšie pokroky v priebehu ďaľšieho roka vo wordpresse…témy, pluginy, seo, možno monetizácia :) atď

    ak by bol záujem, hodil som svoje fotky z wordcampu na blog:
    wordcamp2013sk.tumblr.com (kde sú aj kratšie videá)

    a tiež dlhšie zábery som dal na dropbox, linky cez evernote tu: http://goo.gl/3788e

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here