Spískal som Kdekupit.sk, čo na to hovoríte?

3
803

Dnes oficiálne spúšťam môj startup – Kdekupit.sk. Venoval som mu veľa času, prečítajte si, ako som postupoval a čo som to vlastne urobil…

Popis služby: katalóg a vyhľadávač internetových obchodov – kliknite si: www.kdekupit.sk

Presnejšie: katalóg e-eshopov, brutálne dobre rozdelený na kategórie, s brutálne dobrým a presným vyhľadávaním. Výsledok: rýchlo a jednoducho nájsť obchod ktorý predáva to, čo ja chcem kúpiť.

Priama konkurencia: Najnakup.sk, Pricemania.sk, Jahoda.sk, Eshopy.sk, Webshopy.sk

Čím sa odlíšim:

a)      množstvo výstižných kategórií, presnosť zaradenia každého jedného shopu

b)      vyhľadávaním, ktoré na základe kľúčových slov, zaradenia do kategórií ale aj pomocou samotného fulltextu v názvoch a popisoch obchodu nájdu tie e-shopy ktoré hľadám

c)       nebudem porovnávať ceny produktov, pretože:

a.       pre e-shop je to nevýhoda: musí byť najlacnejší aby pre neho malo význam byť tam zaradený – a dobrý obchod nie je najlacnejší – najlacnejší obchod má potenciál skrachovať – a kde si potom zákazníci uplatnia reklamáciu?

b.      pre návštevníka je to nevýhoda: informácie na serveroch ktoré porovnávajú ceny sú často neaktuálne, zákazník stratí čas rozhodovaním sa pri prezeraní si týchto stránok a nakoniec

Začiatok projektu: leto 2010 / vznik myšlienky: 2004

Postup mojej práce:

Najskôr bolo treba vybrať nejakú platformu na ktorej projekt pobeží. Mohol som si ju nechať urobiť nejakým creative štúdiom, ale na to som nemal peniaze, tak som sa obzeral po nejakých free službách ktoré by mi vedeli, samozrejme po nejakých úpravách, poskytnúť čo potrebujem. Zistil som, že samotný wordpress, ktorý používam dlhé roky, v ktorom som doma a urobil som v ňom nejednu peknú, funkčnú a efektnú stránku by po viacerých úpravách vedel a veľmi prakticky splniť to, čo by som chcel…. Púšťam sa do toho…

Upravujem šablónu, kódim, vytváram základ nového designu, ale hlavne plním databázu. Nekonečná práca, rozmýšľam že zamestnám niekoho z rodiny ale po určitých úvahách to zamietam, predsa len, chcem aby to bolo dokonalé, nechcem aby to niekto odflákal, správne zaradenie e-shopov do správnych kategórií bude kľúčové. A tak sa trápim. Viac ako 2000 e-shopov a to zďaleka nemám všetky, rozhodujem sa, že v tomto štádiu to spustím.

Upravujem, dolaďujem grafiku, názov,……. sakra nemám názov,……… ale nakoniec sa podarilo vymyslieť dobrý a hlavne: VOĽNÝ J, pozdravujem týmto Michala Hradila, človeka ktorý robil prednášku na BarCampZa v lete o doménach J.

Od momentu kedy si poviete, že „už len pár vecí a je to hotové“ (a naplánujete si reklamnú kampaň, stratégiu), sa začnú (pochybujem že som v tomto sám) vynárať na povrch, na prvý pohľad malicherné „problémiky“ ale pri ich riešení zisťujete, že sú ….sakriš…. trošku väčší oriešok ako ste si mysleli.

Riešite, stresujete, riešite, stresujete sa a riešite a nespíte a riešite a už máte toho plné zuby. Až jeden moment: ok, môže teda byť… zatial ;-)

Reklamná kampaň:

a)      bannerová kampaň na iných stránkach ktoré vlastním alebo pre niekoho spravujem (samozrejme so súhlasom majiteľa)

b)      VRS.cz, Bannerland.sk s predchádzajúcim plánom šetriť kredity práve pre túto udalosť samozrejme

c)       Facebook – tri dni otravujem všetkých priateľov aby mi lajkli a aby pozvali ďalších, moc mi pomohli, ďakujem

d)      Nejaké PR články: poprosím nejakých blogerov, snáď mi niekto pomôže, … (ďakovačka v ďalšom poste), napísal som dokopy 3 rôzne PR články. Heroický výkon na mňa…

e)      Twitter, ….. jou jou

f)       Mám našetrené nejaké drobné: etarget kampaň, i keď veľmi skromná (vyprosil som si 20€ bonus J )

g)      Detto: Facebook ads – smerujúc na Facebook page (link: http://www.facebook.com/pages/KdeKupitsk/190234750989903?v=app_7146470109&ref=ts)

h)      Keby som mal ešte trošku peňazí idem aj do Adsense, ale nemám, tak čo už – no nič J

i)        No a v neposlednom rade nebudú nadšení všetci fanúšikovia FB stránok, ktoré spravujem (vedel som, že to konečne raz zneužijem)

j)        No a v poslednom rade J, tu sa priznávam k nechutnému činu: budem pár dní spamovať pokec plochu, ja viem je to čin odsúdeniahodný, ale najeké impresie to prinesie… tak idem do toho, ukameňujte ma!

Spoplatnenie:

Á jasné, nezabudol som, aj o tomto idem niečo napísať, samozrejme že som o tom dlho uvažoval, ako a hlavne za koľko budem svoju službu ponúkať a rozhodol som sa takto, na začiatok, symbolicky:

a)      1€ mesačne. To je suma ktorá nemôže zabiť žiaden e-shop a myslím že žiaden ani nemôže povedať, že takúto sumu nemôže investovať. Je to takých 10-30 klikov na etargete, takže to sa mnohonásobne vráti – za prvý testovací deň a to bolo včera mal jeden obchod 5 klikov, a to nebola žiadna kampaň, iba tak asi 600 impresii tam bolo za ten deň

b)      Za túto sumu e-shop dostane aj tzv. zvýhodnenú pozíciu. Jednoducho a ľahko vysvetliteľné – bude sa proste zobrazovať vo výpise výsledkov hľadania a výpise kategórií pred tými e-shopmi, ktoré neplatia

c)       To je všetko. E-shopy ktoré už sú zaradené vyzvem aby aj tak vyplnili registračný formulár, pre prípadnú aktualizáciu údajov a keď už pre nič iné, tak pre to aby mi vyplnili ich fakturačné údaje…

The End. Dnes je veľký deň môjho startupu a teším sa že som ho dotiahol až sem. Teším sa aj z toho že ste si prečítali môj článok. A teším sa aj z toho že občas využijete služby KdeKupiť a teším sa že mi o tom napíšete do komentárov.

Jenoducho sa teším a pripravujem na to, že ma čaká ešte veľa práce kým budem s Kdekupit spokojný.

3 KOMENTÁRE

 1. to ti trvalo 6 rokov nainstalovat wordpress s nejakym directory pluginom?
  na dizajne nevidim nic, co by trvalo dlhsie nez hodinu prace, vlastne to ani nema dizajn.

  to vyhladavanie: zadam kancelarska stolicka a nenajde nic. naozaj revolucne.

 2. nie nie, tu je rozpis prac:
  1 rok – vyplnanie formulara – objednavka hostingu
  2 rok – kopirovanie na ftp instalaciu wordpressu
  3,4 rok – sakra, nemozem nastavit SQL databazu
  5 rok – zmena temy
  6 rok – inastalacia toho pluginu

  a ked postupis z druhej triedy na ZŠ popros pani učiteľku nech ti vypočíta koľko rokov prejde od roku 2004 do roku 2011

  Zdravim 8-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here