Sony VAIO T13 recenzia

0
768

Asi 2 mesiace som majiteľom tohto krásneho DOTYKOVÉHO ultrabooku, ktorý sa dá kúpiť za cenu pre SONY dosť neštandardnú – cca 640€ bez DPH. Navyše ide o notebook s parametrami, v tejto cenovej relácii bezkonkurenčnými.

Ešte predtým ako sa pustím do hodnotenia celého notebooku, trošku z histórie môjho používania notebookov. Môj prvý notebook bol cca v roku 2004 model značky Acer, z neho som presedlal na Asus, aby som si neskôr kúpil maličký noteboočik MSI. Z neho som prešiel opäť na Asus (model si nepamätám, ale viem že išlo o jeden z prvých notebokov s technológiu automatického prepínania dvoch grafických kariet), po ňom som si kúpil pomerne výkonný Asus N55-N55SF s grafickou kartou nVidia 555. Počas tohto notebooku som po dlhom čase kúpil aj tradičné dektop PC (priznám sa bez mučenia, že hlavne pre hry), aby som notebook predal inému členovi rodiny a keďže som nepotreboval už výkonnú grafickú kartu kúpil som si pomerne low-endový Lenovo notebook, z ktorého, priznám sa, som bol trošku – dosť sklamaný a tak to po čase chcelo naozaj niečo revolučné, a robil som naozaj veľký výber.

vaio1

Chcel som notebook ľahký, veľmi prenosný, po viacero úvahách som sa ustálil na tom, že chcem 13“ noteboočik. Dotykový displej nebol podmienkou, ale v teste v PC REVUE na mňa tento ultraboočik urobil dojem, pretože notebooky s podobným výkonom boli dostupné aj od značiek ako Asus, HP, Fujitsu či Lenovo s cenou prevyšujúcou 1000€. Ja konkrétne som kúpil verziu procesorom i3, SSD časťou disku pre systém (neplnohodnotný SSD disk), celú technickú špecifikáciu nájdete nižšie.

V teste chválili hlavne veľmi pevné horčíkové šasi, ktoré môžem potvrdiť, že je naozaj pevné, nič nevŕzga, aj klávesnica je veľmi stabilne osadená a pomerne dobre sa mi na ňu zvykalo. Môžem pochváliť aj touch-pad, i keď najlepší touch-pad má podľa mňa Asus, neviem si pomôcť. Aj farebne je zariadenie pekne prevedené, u Sony sú notebooky niečo ako u Applu, naozaj elegantné a keď ho pred zákazníkom vytiahnem, väčšinou zaujme.

vaio5

Trošku menej som spokojný s výkonom, ale aj v samotnej recenzii ma varovali – extrémny výkon určite nečakajte. Prizná sa, že som čakal trošku viac ale na to na čo ja notebook potrebujem: surfovanie, Office, videá, úplne a bohate stačí.

To, že som sa rozhodol pre dotykový displej tiež vôbec neľutujem, je prudko návykové scrollovať webovú stránku či dokument pohybom prstu, či približovať si dokumenty / obrázky / stránky pomocou dvojprstového zoomovania ala iPhone.

vaio3

Najviac čo ma na tomto notebooku baví je, že keď ho otvorím môžem okamžite pracovať. Nevypínam ho skoro vôbec, prácu väčšinou ukončím zaklapnutím displeja, a keď ho po ľubovolnej dobe otvorím, trvá to asi 4 sekundy a môžem pracovať. Exkluzívna vec, všetkým prudko odporúčam, kupujte notebooky už iba s SSD diskami alebo SSD vložkami, konkrétne tu je

Hybridný pevný disk 500 GB (pevný disk 500 GB + jednotka SSD ako vyrovnávacia pamäť 32 GB).

vaio2

Ja som Windows positive takže Windows 8 môžem, aj keď aplikácie do Metro rozhrania je minimum, ono to celé príde / vypukne o nejaký čas. Zatiaľ si Win 8 užívam ala Win 7 – to že je bez ponuky Štart prosím neberte vážne od tých tupcov čo vypisujú kdesi po fórach, že je to nepoužiteľné. Stačí stlačiť Windows klávesu, alebo ak máte dotykový displej ako ja – posuňte palcom od pravého okraja displeja smerom dovnútra a stlačte „Štart“, zapne sa Vám obrovská prehľadná Štart ponuka na celej obrazovke, kde ak začnete písať, okamžite máte programy alebo služby či aplikácie nafiltrované podľa toho či obsahujú Vami vložené slovo alebo jeho časť.

vaio4

Výdrž batérie je od výrobcu udávaných 7 hodín, nakoľko som zatiaľ pracoval na ňom iba v režime „vyvážený výkon“ neviem zhodnotiť. V tomto režime vydrží niečo cez 3 hodiny.

Celkovo tento notebook hodnotím ako super, keby som vedel, že je naozaj takýto super a budem takto veľmi nadšený – kúpim si rovno jeho vyššiu verziu s i5 procesorom aj plnohodnotným SSD diskom.

technicka spec

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here