Som za zmenu volebného systému s dynamickými voľbami

0
688

Tak trošku reakcia na včerajšiu Lampu, resp. na Gorilu, resp. na kradnutie, resp. na politický, resp. volebný systém.

Začnem včerajším návrhom Lucie v Lampe na „každý čo ho baví“ systém, za ktorý som tiež v podstate všetkými desiatimi, len čo ak zubár nebude chcieť moje mäso, pretože bude vegetarián?

Tak by som si ho dovolil vylepšiť – nie z mojej hlavy: nemeckí ekonómovia  vypočítali, že nie je problém dosiahnuť tento systém aj so zachovaním peňazí, dokonca by sme ich mohli dostávať od „štátu zadarmo“, za podmienky že sa zaviažeme že všetky daný mesiac minemie… Z jednoduchej jednotnej dane by potom štát mal peniaze späť a mohol ich opäť rozdať ďalší mesiac ľudu. Toto je ekonomicko-vedecky dokázané.

Chcel som ale o zmene volebného systému: naviažem tak na ľahko načrtnutú debatu na túto tému: spomenul sa model zástupcov regiónov, z dôvodu jednoduchšej mobilizácie ľudí na možnosť odvolávať svojho zástupcu. Vysvetlím:

Problém je, že volíme politické strany a nie svojich zástupcov – napríklad zástupcov svojho regiónu by bol asi najschodnejší model. Predstavte si, že Váš okres má v parlamente jedného človeka, ktorého si zvolíte. Štefan ho včera tak ľahko uznal za jeden z vhodných variant, pretože by jednoduchšie mobilizoval (rozumej hlavne motivoval) ľudí ísť a odvolať, resp. zvoliť nového svojho zástupcu.

Ja si myslím, že dnes nie sú problém voľby cez internet, absolútne nie, a dajme si dynamický model. Zvoľme mi svojho zástupcu a keď spraví prúser, tak ho odvolajme/zvoľme druhého, nech tam je povedzme 100 dní „ochranná lehota“ a keď za 100 dní nebudú očakávané výsledky, zvoľme si iného.

Vládu v podobe ako je dnes by som asi aj zrušil. Načo nám je, keď ich hlavnou náplňou práce je kradnúť? Nech o všetkom rozhoduje zriadenie, niečo ako dnešný parlament, tiež si nemyslím že by bol v tom problém. Nič by som nenechal na jedného človeka (riadiť nejaký rezort), pretože tam je príležitosť, a ako hovorí moja mama: príležitosť robí zlodeja.

Toto je moja terajšia vízia, samozrejme budem sledovať Vaše reakcie, či iné návrhy a budem túto ideu ďalej rozvýjať, smerovať, … Sympatizujem s organizátormi protestu, samozrejme dnes idem na námestie. Jednoznačne nejakú zmenu treba, verím, že sa ju podarí presadiť tak, aby sme boli šťastnejší, bohatší a spokojnejší.

PS: to dievča, zabudol som ako sa volalo a vstúpilo tam do tej debaty keď sa začínala zvrhávať na deštrukciu tohto protestu, má u mňa neskutočné sympatie :-). Myslím, že tí dvaja páni nemali tiež nejako extra premyslený postup pri demonštrácii 89 a tiež nemohli nikomu garantovať pokojnosť, nakoniec vieme, že vajíčka sa hádzali vo veľkom, vieme, že násilie bolo hlavne zo strany polície, takže vyvolávať násilie nebolo treba, pretože ten protest bol aj proti násiliu, veď sa tak aj všetci volali: Verejnosť proti násilu.

PS2: jedna symbolika s 89 mi chýba: VYTIAHNIME DNES AJ SVOJE KĽÚČE A SYMBOLICKY IM ZAŠTRNGAJME NA ODCHOD ( po niektorým zrejme za mreže ).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here