Prečo si myslím: Hovno. AdBlock neuspeje. Vydavatelia vojnu vyhrajú.

0
2430

Prečo si myslím, že AdBlock neuspeje? Je na to viacero dôvodov. Ako vydavateľ viem, že ak sa chce dnes online médium uživiť, reklamu treba. Vo všeobecnosti som proti blokovaniu reklám, považujem to za nehorázne, drzé a malo by sa to postaviť mimo zákon.

Prečo?

Pretože niekoho okrádate. A čo viac. Okrádate sami seba. Áno vy, čo používate Adblock.

Výhovorka, že nemôžete zniesť množstvo reklamy, ktoré majú niektoré weby na svojich stránkach? Vy ste ale naivní hlupáčikovia – vďaka vám tej reklamy bude ešte viac.

Výhovorka, že vy na reklamy neklikáte. Aj ja som si myslel, ale potom príde jednoducho personalizovaný banner pomocou remarketingu, ktorý cieli priamo na mňa – klikni a získaj 50% zľavu na Word of Tanks. Áno, hrávam WoT a tú zľavu chcem, bol by som dilino, keby som neklikol na banner. Preberte sa, nie je rok 1999 a na weboch neblikajú bannery na pornostránky.

Ak sa vám nepáči server, ktorý má množstvo reklamy na svojom webe – mám pre vás užitočnejší nástroj ako je AdBlock. Volá sa: Zablokuj si tú skurvenú stránku! Potrestaj ju a nie všetky magazíny, noviny a všetky weby, ktoré sa snažia slušne zarábať na produkovanom obsahu.

Ak by ste nechceli konzumovať obsah, nepotrebujete AdBlock, čiže predpokladám, že ho konzumovať chcete. Ale na to, aby vznikol kvalitný článok, potrebujeme kvalitného redaktora a ten chce byť kvalitne zaplatený. Ale vy, keď prídete na daný web, prečítate si článok, zaťažíte server, ktorý si musí platiť drahý hosting, pretože traffic je veľký a prevádzkovateľ z vás nemá ani jedno Euro (nemusíte na reklamu ani kliknúť, je kopec reklamy za ktorú si inzerent platí iba za to, že ju uvidíte), tak nemá z čoho zaplatiť redaktora, ktorý článok napísal. A spoľahnite sa, dobrý redaktor  nebude písať kvalitný obsah zadarmo.

Uvedomte si to prosím. Okrádate sami seba o kvalitný obsah. Ešte raz prosím – netrestajte všetkých, čo sa snažíme nájsť rozumný pomer medzi množstvom reklamy a obsahu, tak aby vás pri čítaní nič nerozptyľovalo a nerušilo. Ak vám toto niekde robia – zablokujte si tú stránku a už tam nechoďte. To je najväčší trest pre vydavateľa – zníži sa mu návštevnosť.

Používať Adblock je jednoducho nedať redaktorovi zaplatené za jeho obsah, presne tak isto, ako keď si stiahnete hru a hráte jej cracknutú verziu – dnes je to trestné. A presne tak isto ako keď si stiahnete film a nezaplatíte jeho tvorcom ja ich prácu. V obidvoch prípadoch by za vaše peniaze boli financované pokračovania hier, či iné lepšie hry od daného tvorcu alebo pokračovanie filmu či iný lepší film daného tvorcu. Ale vy nechcete zaplatiť, tak bude proste hovno.

Tak sa prosím uvedomte a premýšľajte viac nad svojimi činmi. Veľké zahraničné médiá blokujú užívateľov s AdBlokom a tento trend bude narastať. Buď si vypneš AdBlock a zaplatíš za náš obsah, alebo utekaj kade ľahšie a už sa na náš server nevracaj – ušetríme na hostingu. Som si viac ako istý, že používanie tohto softvéru sa stane nelegálnym a prebehne veľký mediálny humbuk na tému – používaš AdBlock – okrádaš sám seba.

Na záver mi napadá ešte jedno prirovnanie. Predstavte si, že by ste prišli do obchodu, nabrali plný košík a potom si ho pred pokladňou zakryli špeciálnym „neviditeľným filtrom“ a nemuseli zaň zaplatiť. A mysleli by ste si, že ako ste s obchodom vypiekli, pretože „ste frajeri a viete ako na to“. Ale keby tento neviditeľný filter použil každý jeden nakupujúci, tak by obchod do pár dni skrachoval. Toto isté robíte médiám ak používate AdBlock.

Vyserte sa na to, a zvyknite si na pár bannerov. A keď budú otravné, napíšte na sociálne siete alebo priamo vydavateľom, že to prehnali a že ich nebudete navštevovať. Ak sa takéto správy budú kopiť, dobre si rozmyslia každý ďalší banner či reklamný formát. Rešpektujme sa navzájom, nepridávajme sa hneď na stranu pirátov.

Na úplný záver ešte jedno zamyslenie: AdBlock je firma, ktorá má stovky zamestnancov. Čo myslíte, kde berú peniaze na svoju činnosť? Myslíte si, že to niekto robí pre „dobro sveta“ ? Houbeles, je to biznis ako každý iný a ešte možno viac nefér ako ostatné. AdBlock totiž zarába na tom, že ponúkne médiu nasledovné: Za minulý rok sme vám zablokovali reklamy za približne XY Euro, ak nám z toho zaplatíte X percent, dáme vás na whitelist a na vašom webe sa reklamy zobrazovať budú.

Nemáte teraz tak trošku pocit, že používaním AdBlocku podporujete vydieračov? V mojich očiach, niečo ako teroristov, ktorí ťažia z toho, že nelegálne niekomu niečo zoberú a potom žiadajú „výkupné“? Nie je vám, ani trošku za toto kokotienko?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here