Poznáte svoje morálne zásady?

0
1346

Každý z nás určite nejaké má, ide iba o to si ich pomenovať. Tiež viem že ich mám (mnoho) a v tomto článku sa ich pokúsim viac menej „live“ spísať a zanalyzovať. Možno budem inšpiráciou pre mnohích z Vás.

Dokonca som sa pristihol, že si v hlavne robím zoznám zásad, ktoré sú bežne v rámci mravnostných návykov, no ktoré pravidelne či nepravidelne porušujem. A dokonca aj zoznam mojich vlastných morálnych zásad ktoré som porušil… Wau :)

 

Tak hádam nejako začneme. Rád by som sa odrazil od desatora Božích prikázaní, keďže som veriaci, tie by som mal dodržiavať:

1. Nebudeš mať iných Bohov, aby si sa im klaňal

Často sa v živote človeka nájde konanie, tzv. pachtenie sa za niečím. Peniaze, sex, jedlo, nakupovanie, hobby, … čo stavia nad Boha samotného. Aby som však môj článok mohol premietnuť aj k ľudom, ktorý neveria v Boha (nemám voči ním nijaké výhrady), predstavte si, že Boh je láska. Láska k blížnemu, láska k ľudom vo svojom okolí, akokoľvek širokom. Teda napríklad láska k starenke ktorej pomôžete cez cestu tým, že sa k nej čo i len pridáte a vykročíte na cestu prvý, uistíte sa, že prejde aj ona a poriadku… Nič by ste nemali mať radi viac ako lásku. Láska je motor všetkého dobrého. Myslím si, že iba kto žije v láske môže byť naozaj šťastný. Podľa mňa na to každý raz príde…

 

2. Nezneužiješ meno pána, svojho Boha.

Toto je trošku ťažšie zovšeobecniť, ak nemáte úctu k Bohu  pretože v neho neveríte, skúste ho aspoň akceptovať a neodcudzovať ľudí ktorý v neho veria.

Teraz trošku odbočím: často sa stretávam s názorom, že „ten chodí do kostola a robí to a to“. Prosím všetkých neveriacich aby sa k tomuto takto nestavali. Každý človek je hriešny, dokonca a farárko z kostola, všetci, úplne a bez výnimky. My kresťania nie sme o nič lepší ľudia ako neveriaci či vyznávači iného Boha. Každý človek bez výnimky má svoje slabé stránky, niekto má možno horšie, no vždy ak niekoho idete porovnať, myslite na to, že vy tu nie ste od toho aby ste niekoho súdili a navyše, pametajte že aj na Vás si ľudia všímajú slabé stránky, určite nejaké máte…

Vrátim sa ale k pôvodnému „menu Boha“, pre mňa osobne to znamená, že nevezmem do úst meno Božie, iba tak, určite nie v nejakej nadávke, vtipe alebo iba tak… Nadávky pre ktorých sú podľa iných vyššie v rebríčku hnusnosti sú pre mňa na prvom mieste presne tie, kde sa používa meno Božie nadarmo…

 

4. Máš ctiť otca i matku.

S týmto sa plne ztohožňujem a myslím že na to netreba byť vôbec veriaci. Láska k rodičom by mala byť hodne vysoko v hodnotovom rebríčku každého z nás. Oni nám dali život, postarali sa o nás, keď to určite nebolo mnoho krát ľahké a preto im patrí naša doživotná úcta, pokora, pomoc, podpora, láska…  Ja sám od istého momentu nevolám svoju mamu inak ako mamička a spravím pre ňu čo jej vidím na očiach, pretože viem, ako veľmi mi bude chýbať, ak ju nebudem mať… O otcovi platí to isté samozrejme.

 

5. Nezabiješ.

Ale nielen nezabiješ. Ani nezbiješ. Ani neublížiš, fyzicky ani psychicky… Neurazíš, neohovoríš, nezhodíš pre inými… Som veľký pacifista, bojím sa zbraní, ich následkov…

 

6. Nenarušíš manželstvo.

Či inak pôvodne: nezosmilníš. Znamená to, že ak mám frajerku, nepodvediem ju. Ak budem mať niekedy potrebu byť s niekym iným, tak sa s ňou rozídem. Zdravý rozum nepustí, prečo by so mal niekomu ubližovať? To že sa to nedozvie nie je argument. Ide tu o mňa, Vás, o naše morálne zásady, o to ako sa budeme my cítiť. V manželstve platí to isté, s tým, že zobrať by ste si mali až tú pravú a nie sa po prvej vážnej hádke nechať rozviesť…  Samozrejme viesť k tomuto aj deti ako aj ostatné morálne zásady ktoré treba vštepovať deťom a samozrejme im ísť príkladom…

 

7. Nebudeš kradnúť.

To sa vzťahuje ak k prípadom, kedy Vám (aj tá najodpornejšia) predavačka zle vydá – treba ju upozorniť a peniaze vrátiť… Takisto, ak niekto (napríklad aj ja) vie, ako by sa dalo veľmi jednoducho a potichu odrbávať ľudí rôznymi, nazvyme to, jemnými podfukmi. Nebudem to robiť, pretože mi to svedomie nedovolí. Neverím, že takto zarobené peniaze mi prinesú štastie… A ešte niečo: nezabudnite že existuje duševné vlastníctvo ;o)

 

8. Nevydáš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.

Tak toto až tak nepotrebuje komentár… snáď iba že blížny nieje len kamoš, ale aj ten koho koho by ste zaradili na koniec v zozname všetkých ľudí na svete v poradí obľúbenosti….

 

9. Nebudeš bažiť po žene blížneho svojho.

A nielen „žene“ ale aj kamošova frajerka je tabu. Takisto zadaná baba je tabu… Výnimky neexistujú, všetko sa obráti proti Vám!

 

10. Nebudeš žiadostivý majetku blížneho svojho a všetkého, čo je jeho.

V praxi vlastne bod č. 7 obohatený závisť, … Nezáviďte, doprajte, tešte sa s druhými z ich štastia, radosti. Sme tu na zemi príliš krátko na to aby sme si závideli, ohovárali sa či zbytočne súťažili kto sa má lepšie… Šťastie, to naozajstné je iba v tej láske o ktorej píšem na začiatku.

Šírte lásku ďalej…

 

Moje nejaké vlastné a ďalšie:

– láska a úcta k prírode. Vážte si prírodu, neznečisťujte, nehádžte odpadky kate-tade – nikto to po Vás nezodvihne. Je veľmi dôležité, hlavne tu v našom zaprdenom Slovensku aby sme si akú takú čistotu vážili.  Ak to tu bude všetko špinavé a škaredé, nikdy sa nepohneme ďalej. Vyspelé štáty vďačia obrovským príjmom turizmu. Správajte sa tak, aby ste sa nemuseli hanbiť, keby ste mali byť Vy sprievodca nejakého turistu po Vašom meste…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here