Pošta naša slovenská

0
1664

Alebo aké krásne je využívať služieb poštovných na Slovensku.

Dnes som v hlavných správach v televízii dozvedel, že na Slovensku existuje problém, na ktorý poukázala akási diváčka televízie: s preposielaním poštových zásielok Slovenskej pošty, a.s.. Príklad z praxe: presťahujete sa, lenže na všetkých úradoch, inštitúciách a iných organizáciách ste zaregistrovaný pod starou adresou a nikdy sa Vám neporadí spraviť zmena na všetkých týchto potencionálnych odosielateľov pošty včas. Preto si na pošte, samozrejme za poplatok, zriadite takzvané doposielanie, čize službu ktorá Vám prepošle poštu na Vami uvednú adresu (počítajte s 1-2 dňovým predĺžením dodacej lehoty zásielky).

Poštu, ktorá je „do vlastných rúk“ Vám ale neprepošlú, mne z nejakého nechopopiteľného dôvodu. Zamýšlalľ som sa nad tým, a dospel som k záveru, že zrejme ide o diskrétnosť zásielky, teda napr. o nejaké súdne vyrozumenie a má to byť striktne pre Vás, pošta asi chcela zabezpečiť, aby sa to dostalo výhradne k Vám. E-e, toto sa tým nedocieli. Existuje totiž poštová kartička splnomcnenca o ktorej píšem trošku nižšie, ktorá zabezpečí aj tretím osobám, samozrejme splnomocneným, že môžu preberať Vaše zásielky, vrátene tých do vlastných rúk.

Toto z praxe znamená, že ak si nastavíte preposielanie pošty na novú adresu, zásielky od notárov, úradov, alebo napr. polície či súdu Vám nebudú preposlané a ak čakáte poštu výhradne na novej adrese, nikdy ani doručené. Tým môže stať v extrémnom prípade, že Vám pošlú zo súdu nejakú životne dôležitú „blbosť“ na ktorú sa samozrejme budete chcieť odvolať, ale keďže čakáte poštu na novej adrese, nikdy sa k Vám táto zásielka nedostane a teda tým, že sa neovoláte (lebo o tom neviete), získava listina právoplatnosť a Vy si pokojne bývate na novej adrese.

Napr. ja túto službu využívam z úplne iného dôvodu ako je sťahovanie. Ja totiž mám tú „smolu“ že nebývam v centre mesta a moja adresa nepatrí pod „nadvládu“ hlavnej pošty, ale má ju nastarosti pobočka v mojej štvrti. Čo by bolo vlastne super, keby to nemalo malý háčik, že pobočka je otvorená do 16.30. A ja som v práci minimálne do 17.30. Minimálne. Mám teda nastavené preposielanie z pobočky pošty na hlavnú poštu, pre zásielky si môžem ísť až na druhý-tretí deň pretože sa tam prepošlú za tento čas (asi zrejme poštou) prepravia na hlavnú poštu. Toto by som všetko ešte zniesol (inak poplatok bol tuším 1000 Sk na štvť-roka, lebo som firma, smrteľník to má myslím na toto obdobie za 50 Sk, no už mi asi druhý rok preposielajú poštu zdarma – odvedy som tam nebol, dúfam že sa týmto neprezradím) problémik však je práve pošta „do vlastných rúk“, keďže som celý deň v práci, doma ma poštárka nezastihne, a na pobočku pošty kde mám túto zásielku „do vlastných rúk“ by som aj mohol ísť – cez obednú prestávku, lenže oni tam na tej pošte majú obednú prestávku tiež, celú peknú hodinu, aj napriek tomu, že reštaurácia je asi 4 kroky od pošty…. Nad niektorými vecami sa človeku až rozum zastavuje.

Aké úžasné je využívať poštové služby, ešte že má pošta novú marketingovú kampaň: „Slovenská pošta, posol dobrých správ“ – ja keď doma nájdem oznámenie o uložení zásielky na pobočke pošty, tak sa mi „zbiera žlč“.

Zarazilo ma v správe ale „že zmena zákona nič nevyrieši“ a že celý tento nezmysel je nezmyslom čisto pošty. Resp. v tých správach to znelo akosi tajuplne, ako keby to mala nasvedomí SIS-ka alebo nejaký úrad zaoberajúci sa bezpečnosťou. No v každom prípade by ma zaujímalo, z čijej hlavy toto je, a prečo, aký je logický význam tohto nariadenia a kto to vlastne celé vymyslel. Rád by som mu totiž gratuloval, a ak by bolo možné po dohode s nejakým kráľovským potomkom žijúcim najbližšie, korunoval na korunovaného………

Ďaľšia nádherná vec, ktorá na pošte existuje sú spomínané poštové kartičky splnomocnenca. Ak máte napr. firmu, ktorá sa vola Juraj Jánošík, a chcete (väčšinou áno) preberať doporučené zásielky pre Vašu firmu, musíte: Ja Juraj Jánošík splnomocňujem Juraja Jánošíka (teda samého seba), že môže preberať zásielky pre firmu Juraj Jánošík (teda moje vlastné). Takúto „sprostosť“ Vám dajú podpísať, (podpis Juraj Jánošík – teda ja) a aby ste na to do konca života, alebo aspoň minimálne do konca platnosti, vystavia kartičku, ktorú predložíte pri každom preberaní zásielky.

Musím však uznať, že toto je už menšia hlúposť, ako preposielanie zásielok nakoľko môže sa naozaj stať že na jednej adrese bývajú dvaja (otec a syn) Jurajovia Jánošíkovci ale toto by sa určite dalo (kurnikšopa) riešiť nejakým rodným číslom alebo (to dúfam aj bude) riešit v budúcnosti nejaká univezálta legitumujúca kartička typu občiansky preukaz-pas-vodičák-elektronický podpis-splnomocenské práva-kreditka-zľavová karta- jednoducho všetko v jednom….

Na záver pikoška z konkurečného prostredia: spešninovej prepravy (preprava balíkov a listov vlakmi), ktorá sa kedysi veľmi často a rada využívala pre svojú rýchlosť. Totiž ak ste chceli poslať balíček z Trnavy do Žiliny, tak ste ho nechali poslať spešninou a o niekoľko hodín bol balíček v Žiline, pretože vlak ide každú hodinu týmto smerom. Problém Však je, že v rámci skvalitňovania služieb, spešinová preprava získala nové logistické centrum v Bratislave, takže teraz idú balíky z Trnavy najskôr (cúvnu) do Bratislavy kde sa s nimi nasledujúci deň zaoberajú „logistický experti“….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here