Vyskúšal som formou Live Cd. (Linux sa spustí z CD aj na počítači kde je nainštalovaný Windows alebo iný operačný systém bez nutnosti inštalácii). Prostredie vyzerá naozaj veľmi pekne, dosť podobne ako vo Windows.
Prvé čo ma ohúrilo (myslel som si, že problém bude najmä s ovládačmi) bolo, že pri spustení už hrala hudba – konkrétne vstupná hláska do (musím uznať pekného) grafického rozhrania. Ako druhé, že Systém na hornej lište (vo Windows na spodnej) už hlásil moju batériu a jej stav, a hlavne: Dostupnosť Wifi siete. Panečku normálne som sa pripojil na moju domácu Wifi sieť a spustil Firefox z do oka bijúcej ikonky tiež na hornej lište. Internet šliapal bez problémov, dokonca môj subjektívny názor, že písmo na www stránkach je ešte krajšie ako vo Windows.

Ako prvé čo ma vlastne zaujímalo pre prípadný prechod na Linux (heh) bolo či a ako môžem používať / importovať moje e-maily. Vypálil som si teda svoj súbor s e-mailami z MS Outlook a spustil som Linux aplikáciu na e-maily. Zistil som : nič. Ako som ja pochopil z hlášky na obrazovke, pri spustení v takomto režime z Live Cd nie je možný import e-mailov. Hmm, tak nič.
Skúsim teda, či budem môcť prehrať nejaký film, pomyslel som si. Idem na DATA disk (v Linuxe nie sú disky označené ako poznáme z Windows C, D, atd. ale iba ich názvami, to je však úplne jedno.) Vybral som film a spustil. A tu nastal problém – nemám kodeky. Systém to samozrejme rozpoznal a opýtal sa ma, či „zháňam kodek“ . Dal som že áno, ale po odfajknutí všetkých troch možností o aký kodek mám záujem, som sa zamotal do chybových hlášok a pochopil som to teda tak, že ani toto nebude možné pri spustení z Live Cd.
Skúsil som teda cestu tak, že nainštalujem VLC media player. „Kladivo na videoformáty v počítači“. Išiel som teda na stránku VLC player-a a čuduj sa svete v sekcii „na stiahnutie“ bola možnosť aj Linux Ubuntu. Žiadny súbor na stiahnutie tam však nebol, čo človeka ktorý je zvyknutý na Windows – „idem na stránku stiahnem , spustím setup.exe“ – dosť šokuje. Bol tam iba postup. Choďte do System – nastavenia, bla bla, vyberte toto, nájdite „vlc“ a je to. Spravil som tak, a čuduj sa svete, operačný systém si sám do seba stiahol program a už som ho vzápätí našiel v ponuke programov (niečo ako Ponuka Štart vo Windows) – úžasné.
Vôbec som nepočítal s tým, že by som sa mohol pripojiť na nazdielané zložky na inom pc na ktorom beží Windows – poviem Vám – funguje to a dokonca podľa mňa ešte rýchlejšie ako vo Windows. Všetky počítače v sieti som videl, aj ich nazdielané zložky a dokonca aj nenazdielané C, D, E, F atď… disky s príznakom „$“ čo chápem tak, že sa do nich dostanem ak poznám meno a heslo administrátora na danom pc.
Ako však obídem nutnosť používať aplikácie, ktoré idú iba vo Windows? Viem že existuje nejaký Windows emulátor. Skúsil som to však cez pripojenie na vzdialenú plochu. Aj tu som sa dostal na pc , na ktorom beží Windows úplne bez problémov cez internet, zadal som IP adresu počítača – postup taký ako vo Windows. A tu som sa dostal na zádrhel. Vzialená plocha ide iba na rozlíšenie 800×600 pixelov čo je pre mňa maximálne nevyhovujúce, pretože program ktorý by som chcel na danom pc použiť ma veľké grafické rozhranie a v tomto rozlíšení je skoro nepoužiteľný.
Chvíľku som sa ešte pokochal „vo vodách mnou neprebádaných“ a znova zas zapol Windows Vista a píšem tento blog. Summa summarum: niečo má ten Linux určite do seba, treba ešte podľa mňa doladiť nejaké veci a bude to dosť použiteľný operačný systém. Pre ľudí čo potrebujú surfovať po internete a písať e-maily Linux dokonca odporúčam. Grafické rozhranie je pekné, navigácia je intuitívna, pekná, prehľadná, vydania sú dostupné aj v slovenčine a hlavne: je to zadarmo ;)