Môj pohľad na aktuálne dianie na trh s mobilnými telefónmi.

1
1139

Keďže mám od tohto roku k mobilným telefónom bližšie, som nepriamo zamestnaný pod jednu nemenovanú slovenskú značku mobilného operátora, rád by som, keďže som tak [ neraz  ] urobil, sa opäť vyjadril k mobilným telefónom.

Prvá moja myšlienka bude možno trošku skeptická. Myslím si, že súčasný trend smerovania vývoja trhu mobilných telefónov, resp. poviem otvorene smartphonov je slepá vetva vývoja a časom sa vrátime ku „starým dobrým“ klávesnicovým zariadeniam. Ako jeden môj blízky povedal: „Jeden blbec čo to vymyslel a druhý (ja), čo som si to kúpil.

Keďže ako sa dá z môjho blogu badať, som proti „šúchacím“ telefónom (rozumej plnodotykovým smartphonom). Prečo, som tiež už vysvetloval, zhrnul by som to dnes jednou vetou na nemožnosť používať ich plnohodnotne jednou rukou. Hlave písanie, ktoré sa výrobcovia snažia silou mocou vytlačiť z týchto zariadení formou ovládaním hlasom (čo sa im úprimne poviem veľmi, hlavne v našich zemepisných šírkach veľmi nedarí), je podľa mňa na týchto telefónoch maximálne nepraktické.

Často si potrebujem niečo poznamenať (zapísať), napísať e-mail, SMS, či chat-správu a to sa s plnodotykovým telefónom, najmä napríklad počas šoférovania nedá. Áno, plne beriem argument, že za volantom nemáte čo telefonovať, ale mám aj proti-argument. Na sterej nokii bezdotykového typu, som SMS správu, e-mail alebo poznámku dokázal napísať bez toho, aby som sa pozeral na telefón. Tlačítka som jednoducho cítil a vedel som, že keď stlačím napríklad 2x štvorku napíšem písmeno H.

Pri plnedotykovom smartphone je to nemožné. Nakoľko som bol donutený prejsť na operačný systém Android (resp. iOS), kôli e-mailovému klientu, ktorý vo firme používame, zvolil som kompromis  a kúpil som si mobilný telefón HTC Cha-cha. Všetkým tým, ktorí by mali záujem o takýto typ telefónu (dotykový smartphone s operačným systémom Android a s klasickou „hardware-ovou“ klávesnicou typu QWERTY), mám takýto, asi po mesiaci používania, report:

1) málo internej pamäte: načo mi je 2GB externej SD pamäte, keď skoro všetky aplikácie „chcú byť“ iba na internet pamäti. 150MB je v tomto smiešny priestor, som rád, že sa mi do pamäte zmestil e-mailový klient, na užitočné / zábavné aplikácie môžem zabudnuť

2) mrznutie / oneskorené reakcie: bez komentára, už by som do toho nešiel (bohužiaľ aktuálne chýba na trhu lepšia voľba)

3) navigácia: na nejakú externú môžem zabudnúť (ani ju nenaištalujem, pretože všetky aplikácie sa sťahujú a inštalujú z internej pamäte, ktorej mám po odinštalovaní všetkého menej potrebného 15MB), interná od Google funguje na Slovensku iba vyznačením trasy na mape, aj to sa na ňu veľmi ani nemôžem spoliehať, pretože vždy keď navigáciu urgentne potrebujem, potrebujem aj telefonovať, alebo mi telefón mrzne / seká / je vybitý

4) batéria: intenzívneho používania sa večera bez nabíjačky nedožijete, už okolo 15-tej hodiny je po baterke.

Záver: potrebujem urgentne rýchly telefón s min. 2GB internej pamäte, ideálne s QWERTY HW klávesnicou, ale čo mám robiť, keď takého na trhu niet?

:(

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here