Internetová vláda ľudu

0
901

Tento článok, v ktorom popisujem koncept „internetového vládnutia“, vychádza z hlavnej myšlienky slova DEMO-KRACIA, a teda vláda ľudu. V dnešnej dobe si veľa ľudí myslí, že keď raz za 4 roky prídeme k urnám a zvolíme nejaké strany a mená, že to je akože vláda ľudu…  Dovoľte mi pousmiať sa, ak si toto tiež myslíte.

Volíme nejaké strany, ktoré majú akože svoj volebný program. Viete prečo mu hovoria VOLEBNÝ program? Pretože platí iba do volieb. Potom už nabehne úplne iný program, resp. povedal by som tomu režim, kedy už sa až tak veľmi, často v praxi vôbec, na nejaký volebný program nemyslí, a skôr sa myslí na „peniažky, peniažky, kuratenká moje…“.

Volíme si nejaké mená, ktoré drvivej väčšine voličov nič nehovoria a väčšine z nich ani strany samotné. „Gratulujem“ za takáto demokraciu.

Ale aby som prešiel z deštruktívnej kritiky k môjmu návrhu samotnému:

Žiadne voľby, iba internetová, interaktívna aplikácia.

Predstavte si toto. Každý občan slovenskej republiky, ktorý dosiahne stanovený vek, dostane prístupové meno a heslo do internetovej aplikácie, na vývoji ktorej sa budú podieľať programátori a softwarový dizajnéri z celého Slovenska, zadarmo, bezodplatne, tak, aby slúžila nám všetkým ako najlepšie je možné.

Aplikácia bude rozdelená na sekcie:

1. Výber daní.

Tu si ľudia sami zvolia, výšky všetkých možných daní, podľa možnosti čo najprehľadnejším spôsobom, tak aby sa dosiahlo minimálne vyrovnanému rozpočtu.

2. Prerozdeľovanie rozpočtu.

Tu sa bude hlasovať za projekty, na ktoré majú ísť peniaze. Rozdelenie samozrejme tiež pustí rozdeliť peňazí iba toľko, koľko sa aj vyzbiera/lo.

Ku každému projektu bude dokument, ktorý si budete môcť prezrieť a autor dokumentu bude mať možnosť neobmedzenej prezentácie jeho projektu z akejkoľvek oblasti.

A kto bude môcť tieto projekty predkladať? Hocikto :-) Aj Vy, a budete si link na tieto dokumenty môcť zavesiť napríklad na Facebook, alebo sa vnútri tohto projektu vytvorí akýsi „Facebook“ samotný… s názormi a odkazmi na takéto projekty, s diskusiou a hlasovaním…

 

Dobre, páči sa mi to síce, poviete si, ušetrí to mnoho a mnoho peňazí na štátny aparát, na ministerstvá a úrady, ktoré môžeme postupne pozatvárať, ale čo s výberom daní samotných. Dnešný štandard je platiť daní čo najmenej a k tomu si prispôsobovať daňové priznania…

Hmm, aj na toto som myslel. Všetky firmy, všade kde sa vykazuje podnikateľská činnosť, budú musieť byť online napojení na túto aplikáciu, ktorá si sama vypočíta ich prijímy, výdavky, položky ako odvody a dane a v prípade plošného režimu bezhotovostných platieb aj automatické strhnutie daní a odvodov priamo na účet štátnej pokladnice.

Nereálne myslíte si, hmm, ja si myslím že celkom reálne, treba iba vôľu na takýto režim. Viete čo by to malo za následok, aké obrovské zníženie odvodového a daňového zaťaženia? Nie len preto, že by sme ušetrili na riadacich aparátoch a „zbavili sa“ tak vlastne obrovského počtu zamestnancov štátu, ktorí pracujú za naše peniaze – úradníkov, a iných korupčníkov, ale aj preto, že systém by sa absolútne stransparentnil, neumožnil by finančno-účtovné machinácie a tým pádom by do systému išlo omnoho-omnoho viac peňazí, tým pádom by stačilo, keby boli odvody a dane omnoho nižšie.

Podnikatelia by sa nemuseli každý marec zúfalo pracovať na daňových prizaniach, všetko by sa riešilo online a v reálnom čase, uvediem príklad:

Predstavte si, že idete do obchodu, nakúpiť za 10€, platíte kartou (alebo moderne iPhonom), a v reálnom čase už pri prevode Vašich 10€, obchodníkovi príde už len (príklad) 9€, pretože 1€ ide automaticky do štátnej kasy, a znej automaticky v reálnom čase na nejaký dobrý projekt, alebo do zdravotníctva, polície, atď….

No, a teraz už iba vymyslieť ako ozdraviť súdnictvo, zdravotníctvo, školstvo, políciu, …

Ako z ľudí vyhnať zlého ducha korupcie, …

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here