Gmail chce zo seba spraviť Facebook. Facebook chce zo seba spraviť Gmail. A Pokec najradšej oboje.

4
1614

Neviem sa dosmiať. Facebook aplikoval nový dizajn, odstránil poslednú mnou využívanú funkciu. Gmail sa ide hrať na Facebook a Pokec by sa najradšej hral na oboje… Reálna úvaha o tom ako sa vyprdnem na Facebook a o tom, na čo by sa jeden, druhý aj ten tretí mali zamerať…

Prípad #1: Facebook

Mám pocit, že Facebook už to trošku prehnal. Najskôr niekto strašne chytrý vynašiel kvízy. Prvé klinčeky do rakvičky Facebooku. Potom ich zrejme po výdatnom naliehaní odstránili (alebo som ich úplne všetky nechal skryť? pochybujem…). Týmto krokom vtedy trošku pomenili to ľavé horné menu ktoré bolo treba akosi usporiadať aby ste to mali aspoň trošku približne ako predtým. Uspokojil som sa s tým, že som mal ako domovskú stránku na Facebooku iba statusy ostatných. Nezaujíma ma totiž ani trošička (a pochybujem že som sám) ktorý z mojich priateľov sa v práci veľmi nudil a popridával sa do 70-tich skupín. Možno ma trošku zaujíma kto je s kým nový priateľ ale nemuselo by to zaberať menej miesta na hlavnej ploche.

Teraz čo spravili?
 • už si nemôžete zvoliť čo chcete mať ako úvodnú plochu, musíte mať „Novinky“ – môžete si akurát vybrať či chcete „top novinky“ (nechápem význam), alebo „najnovšie“ = ďakujem nie, nechcem
 • očividne pritlačili dôraz na správy. Chcú aby ste cez Facebook viac komunikovali a menej používali maily. Jenoducho, menej (ideálne vôbec) používali Gmail ;)

Čo by podľa mňa mal urobiť Facebook aby ho neprevalcoval niekto rozumnejší? (otázka síce pár rokov ale nieje problém):

 • zakázať všetky tie nezmyselné aplikácie ktorých správy mnohí vnímame ako spam
 • možnosť namixovať (nastaviť) si, čo ja chcem mať na svojej úvodnej ploche (napr. ja by som chcel statusy + fotky + odkazy (+ možno poznámky a „kto je s kým priateľ“)

Ja v postate chápem, že silný marketingový lobisti chcú aby sa nám na ploche zobrazovalo to čo chcú oni, ale týmto smerom cesta nepôjde. Určite nie.

Prípad #2: Gmail

Momentálna sa píše o novom „Facebooku na Gmaile“ (Google Buzz) skoro na každom blogu takže ja budem iba stručný a skonštatujem: Google chce už strašne dlho presadiť sa v oblasti Sociálnych sietí. Je treba povedať, že aj s veľa projektami už prišiel (Okrut, Wave, teraz Buzz), ale akosi… Není to to pravé orechové….

Inak tu sa mi žiada napísať, že Google akosi strašne veľa projektov začína padať, nemyslíte? Začínam mať pociť, že politika Googlu, klásť dôraz viac na funkcionalitu ako na vizuálnu stránku, sa začína javiť ako nie príliš správna taktika. Pozrite si už len stránku „o Googlu“ – ako je strašne dizajnovo šeredná podľa mňa. A keď k tomu pridáme ďalšie služby ako je Google Groups, Google Pages, Google Blog (Blogger), a iné ktoré ma nikdy neoslovili tým ako vypadajú. Kto dnes používa tieto služby? Na všetko sú podľa mňa lepšie (a tiež je namieste povedať že – krajšie) alternatívy. Človek sa rád obklopuje peknými vecami a určite radi používame niečo čo je pekné ako niečo čo je „také obyčajné, šeredné“.

Čo by mal Gmail zlepšiť?
 • vizuálnu stránku
 • minule sa mi nepáčilo u niektorých prípadov, že mi Gmail grupuje maily, chcel som to vypnúť, ale nedalo sa.

Prípad #3: Pokec.sk

Kapitola pre dospelého jedinca zdanlivo stratená. Zdanlivo! Pretože Pokec dávno ustúpil od toho, na čo bol pôvodne vytvorený: na naväzovanie kontaktov muž-žena (pravdaže, ak ste klasicky orientovaný ;) ).

Čo by som odporúčil Pokecu?

Prestať sa hrať na Facebook alebo na najlepší e-mail v samostatnom svete ;). Obnoviť funkcie vyhľadávania potencionálnych nápadníčok / nápadníkov, tak ako to bolo kedysi:

Vyplnili ste si profil pekne dopodrobna, potom akúsi šablónu niekoho koho hľadáte a jeho „profil“ a systém Vám vyhľadal podľa percentuálnej zhody tých najzhodnejších partnerov… A potom už len hurá – poslať súkromnú správu či jak sa to volá ;)

Tu je zaradenie Pokecu ktoré vidím reálne ešte odsúdené na úspech aj za niekoľko rokov, pretože tínedžeri a niemalá skupina dospelých je veľmi zoznámenia-chtivá.

Prípad #X: Nový konkurent

Vôbec by som sa nedivil keby v tomto štádiu prišiel „na trh“ niekto ďaľší, s pekným úhľadným a praktickým riešením ktoré by skĺbilo všetko to naj čo ponúkajú (alebo by primárne mali ponúkať) títo traja najväčší hráči na slovenskom sociálno-sieťovom trhu :)

A Váš názor? Napíšte do diskusie, teším sa.

4 KOMENTÁRE

 1. Facebook: Plne suhlasim s nazorom. Ja som to vyriesil tak, ze som prestal chodit na pocitaci na http://www.facebook.com, ale pouzivam m.facebook.com. Vzhlad nic moc, ale rychlo sa to nacitava a neotravuju ma zbytocnosti. A v nastaveniach tam idu nastavit aj tie vytuzene statusy – vyuzivam :). Uplne dolu sa da prepnut na touch.facebook.com. Toto uz vyzera lepsie, ale nie celkom mi to vyhovuje. Funguje tu ale lepsie vyhladavanie.
  Vseobecne na FB na komunikaciu mi vadi velmi malo nastaveni a nemoznost polat spravu mimo FB

  Gmail: Tuto som maximalne spokojny tak, ako to je. Vzhlad, jednoduchost, nastavenia… Po objaveni GMailu odmietam akychkolvek emailovych klientov. GMail sa mi zda proste dokonaly – vzhlad, funkcnost, preberanie mejlov z inych adries cez POP3 na GMail.

  Pokec: Nepouzival som ho, zaregistroval som sa az ked boli vyssieopisovane funkcie uz fuc – takze bezkomentara. Teraz sa mi zda uplne onicom.

 2. Facebook: Úplne súhlasím s názorom, FB strašne často mení „nastavenia“, keď si už niekto na niečo zvykne tak zas zmenia. A ešte ja osobne by som mala pripomienku ohľadom hier na FB, pretože ak mi niekto neustále posiela pozvánky a ja to už raz „odignorujem“ tak mi by mi to už naďalej chodiť nemuselo. Ale to je len môj osobný názor :-). Ako napísal „drak“ FB má veľmi málo nastavení.

  Gmail: Tak s ním som úplne spokojná :-). Síce ten dizajn stránok by sa mohol zmeniť ;-).

  A Pokec.sk: Ako možno „každý“ aj ja som kedysi bola zavesená na pokeci no začína sa „opičiť“ po FB. Jednoducho pokec.sk už nepoužívam.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here