Celoplošný zákaz fajčenia na spadnutie

1
1187

Zakážme fajčiť! Všade! Nielen v reštauráciách a krčmách, ale aj na verejnosti, na ulici, v autách, v bytoch, v domoch, v záhradách, na toaletách, postavme nikotín jednoducho mimo zákon!

Asi som sa zbláznil, pomyslíte si. Napriek môjmu „populistickému“ nadpisu a perexu, ja osobne som proti zákazom. Zákazom všeobecne. V podstate aj proti zákazom parkovania alebo zastavenia :-). Každý by iba zakazoval, čo je toto za svet? Poďme viac dovoľovať, zlacňovať a zvyšovať!

Teraz úplne vážne. Som proti zákazu fajčiť, čo je to za sprostosť? Buď sa teda naozaj zbláznime (alebo žeby uvedomme?) a zakážme fajčiť úplne a všade = postavme nikotín naozaj mimo zákon (hahaha, spotrebné dane), alebo neobmedzujme ľudí v ich osobných slobodách. Ale nie nejakým uznesením vlády alebo iných somárov, spravme referendum, nech sa k tomu môžeme vyjadriť my čo tomu rozumieme :)

Majiteľ reštaurácie je majiteľom pozemku pod ňou (alebo prenajímateľ) a môže si na svojom pozemku robiť okrem nelegálnych vecí čo chce! Mám totiž silný dojem, že samotná nezdravosť fajčenia je až sekundárny (alebo „terciárny“ ako je teraz populárne najme v Grasalkovičovom paláci) problém, a že primárny problém je smrad. Jednoducho sa nejaký úradník (alebo skôr úradníčka) nasral keď mu niekto dymil do jedla a zakázal v reštauráciách fajčiť.

Ale čo potom v takej reštaurácii robíte preboha? Veď, keď mi to tam raz smrdí tam tak nejdem! A je mi úplne jedno či to zapácha dym z cigarety, dútnika, zdochnutá myš zo skladu minerálok alebo iba kuchár varí huspeninu z rôznych fajnovostí!

Uvedomelý prevádzkovateľ reštaurácie totiž dobre vie, že počas obedov sa nemá fajčiť a bolo mi vždy úplne prirodzené, dávno pred nejakým zákazom fajčenia, ak mi v reštaurácii povedali, že od 12.00 do 14.00 sa tu nefajčí, a „preto mi ten popolník nedonesie“. Zabudli sme, že ponuku tvorí dopyt a že máme slobodu pohybu, slobodu myslenia a slobodu rozhodovania sa, vlastného názoru, …

Uvedomil si niekto, že v podstate všetkým nefajčiarskym reštauráciám, či iným zariadeniam sme takto úplne vymazali ich hlavnú konkurenčnú výhodu? Zamyslel sa niekto vôbec pred tým ako niekto takýto nezmysel vymyslel?

1 komentár

  1. taketo veci tvrdim uz dlho. v prvom rade, nejde o fajcenie. posledne roky sa vzdy najde akasi zamienka ako pridat do spolocnosti dalsiu sadu nezmyselnych zakazov a nariadeni. Ked prejdu a ludia ich este s nadsenim uvitaju, tak postupne pride rad aj na nich. Raz totiz zacne komusi vadit tucnota, skaredost alebo cokolvek absurdne, lenze uz tu budu zakazy tohto rangu a nikomu nepride divne, ze sa odrazu ocitne medzi neziaducimi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here