Ako prelomiť biometrickú ochranu na notebookoch.

3
263

Alebo čo robiť, keď čítačka prstov na Vašom notebooku nechce načítať Váš prst, alebo ešte horšie – ako sa stalo mne, odinštalujete sotware k čítačke a neviete heslo k sprístupneniu počítača bez otlačku.

Dostal som služobný notebook Acer, ktorý som nedávno vymenil za nový model od Asusu. Pretože robím aj IT-ka vo firme, a občas sa stane, že nejakému pracovníkovi sa jeho desktop pokazí a ideálne by bolo mať pripravený záložný počítač, práve na toto som myslel pri odstavovaní Acer-u. Hovorím si, pripravím ho na krízové použitie pri zlyhaní počítača nejakého pracovníka – napr. na ekonomickom úseku, kde potrebujú nahadzovať do ekonomického softwaru dáta, ktoré vlastne idú cez jednoduchého klienta na server.

Ale to uz som sa vydal iným smerom. Kedže tento model Aceru mal aj biometrický snímač, ktorý som aj v rámci bezpečnosti (alebo skôr v rámci vyskúšaniu tejto technológie) používal, potreboval som ho odstaviť. Predsa len, potreboval som aby PC zapol a mohol znovaspúšťať človek bez mojej prítomnosti, resp. morbídnejšie povedané, bez môjho prsta :-)

Tak som teda skúšal nájsť nejaké nastavenia, ktorými by som deaktivoval danú funkacionalitu, ale – nenašiel som. Jediné čo som našiel bol nainštalovaný obslužný software k čítačke prstov v ponuke štart s možnosťou odinštalovať – tak som odinštaloval. Sťahoval som si z notebooku najdôležitejšie dáta a iné veci, notebook som vypol, že to na druhý deň dokončím.

Ale na druhý deň som notebook zapol ale čo nevidím – vložte heslo. Presne taká istá hláška, ako keď som 3x zle prešiel prstom po čítačke keď som ešte čítačku prstov používal (prstom som prešiel v zlom uhle alebo inou časťou prstu). Skúšam rôzne heslá, volám bývalému kolegovi, ktorý notebook používal predo mnou, nič……..

Píšem na technickú podporu Aceru, čo robiť v takýchto prípadoch, odpoveď prišla:

Dobrý den,

heslo jste nastavil pri nastavení otisku prstu.

Heslo nyní nijak neodstraníte.

Pro odstranění hesla je třeba zaslat výrobek do servisního střediska.

Za tuto službu si účtujeme poplatek 25 Euro.

S pozdravem

A tak čo ma prvé napadlo – a hovorím si – čistý amaterizmus – vytiahnem baterku z notebooku. Ale nie baterku baterku ako baterku ale takú tú malú baterečku systémovú (ktorá drží čas a ešte nejaké BIOS nastavenia). Nechal som notebook 24 hodín bez tejto baterečky a samozrejme aj bez klasickej batérie, a notebook fičí :-)

Voala, 30e ušetrených. Gratulácia…

3 KOMENTÁRE

    • No poviem ti, že mi to pripadalo tak prízemné, že to bol iba taký pokus, že, ešte pred tým ako to pošlem to vyskúšam, veď ma to nezabije :P

  1. Samozrejme najlepšie je povedať doneste ho k nám :) tak je to aj s autami, elektronikou a podobnými vecami… oni si to tam nechajú 30 dní a na posledný deň ti povedia, máte to hotové tu dajte 100″eury” pretože sa to nevzťahuje na záruku – a ty si pekne vybabral s nimi congrats :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here